Objawy ciąży

   Do zapłodnienia, a w związku z tym poczęcia dziecka dochodzi w wyniku połączenia żywej komórki jajowej z żywym plemnikiem w jajowodzie, po czym komórka jajowa musi przemierzyć długą drogę do macicy. Z reguły zarówno moment zapłodnienia, jak i pierwszy okres ciąży nie jest zbyt odczuwalny dla kobiety, mimo, iż w wyniku oddziaływania hormonów, w jej organizmie od samego początku zachodzi wiele zmian, które mają na celu zapewnienie prawidłowych warunków dla rozwijającego się płodu. Organizm każdej kobiety inaczej reaguje na ciążę, dlatego też pierwsze oznaki ciąży są bardzo różne. Ponadto, niektóre z tych objawów mogą jedynie sugerować możliwość ciąży, inne natomiast wykazują na duże jej prawdopodobieństwo, ale pierwszym całkowicie pewnym dowodem ciąży jest dopiero potwierdzenie bicia serca poczętego dziecka.Często kobieta nie wie, ze jest w ciąży, chyba że jest to ciąża zaplanowana i długo oczekiwana, wręcz "wyliczona" co do dnia.

   Pierwszymi objawami ciąży u kobiety mogą być, ale nie muszą: lekki ból w podbrzuszu, przypominający skurcze; więcej wydzieliny w pochwie; czasem niewielkie plamienia, często mylone z wcześniejszą miesiączką. Pierwszą bez wątpienia oznaką ciąży, zauważaną przez każdą kobietę jest brak miesiączki. Ten jednak symptom może być wywołany także innymi czynnikami (np. stresem, nieprawidłową dietą, zmianą klimatu, itp.) co z kolei może błędnie świadczyć o ciąży. Często wtedy wykonywany jest test ciążowy. A czasem również zdarza się, że kobiety krwawią, bądź plamią, już będąc w ciąży, nawet przez kilka pierwszych miesięcy. Innym objawem świadczącym o poczęciu, który także może być jednocześnie objawem zbliżającej się miesiączki, jest powiększenie i wrażliwość piersi na dotyk, co w przypadku ciąży pojawia się najczęściej już kilka dni po zapłodnieniu. Ponadto inny objaw ciąży, który może zostać zaobserwowany podczas badania ginekologicznego, jest rozpulchnienie szyjki macicy - może świadczyć o ciąży, ale może być również objawem zbliżającej się menstruacji.

   Innymi, możliwymi symptomami dokonanego zapłodnienia, pojawiającymi się na zwykle w I trymestrze ciąży mogą być: poranne nudności, czasem połączone z wymiotami lub zgagą, częste oddawanie moczu spowodowane parciem na pęcherz, zmęczenie i wzmożona senność, zawroty głowy, wrażliwość na zapachy czy zaparcia. Należy jednak zauważyć, iż wszystkie wymienione wyżej objawy ciąży mogą świadczyć również o innych chorobach zachodzących w organizmie kobiety. Kilka dni po okresie planowanej miesiączki, kobieta, w przypadku jej braku, może skorzystać z dostępnych w aptece testów ciążowych, po przeprowadzeniu których otrzymanie pozytywnego wyniku jest już prawdopodobną oznaką poczęcia, wiarygodną w 95%, natomiast przeprowadzone w tym czasie badania laboratoryjne krwi dają pewność stuprocentową. Z kolei w późniejszym nieco wieku ciąży, jej potwierdzeniem staje się przeprowadzone badania USG, słyszenie bicie serca płodu, a także ruchy dziecka, odczuwane jednak dopiero po około 16-20 tygodniach ciąży.

 Objawy ciąży
Wegetariańska ciąża
Ciąża w praktyce
Ciąża, rozstępy i Matern Program
Skurcze w ciąży
Seks w ciąży
Odzież ciążowa
Monitor oddechu
Zabobony ciążowe


Lum Lums

2010 www.ciaza.org